Cukrzyca to jedna z tych chorób, która ze względu na swój przewlekły i długotrwały charakter może wywoływać sporo powikłań. Jednym z nich może być polineuropatia. Czym jest ta tajemniczo brzmiąca choroba? Czym się objawia?
Polineuropatia to nic innego jak określenie zaburzenia obwodowego układu nerwowego, a także klinicznych objawów towarzyszących uszkodzeniu nerwu. Co więcej, może być zupełnie oddzielną chorobą lub powstać na skutek zupełnie innej choroby. Wyróżnia się następujące rodzaje polineuropatii:
- polineuropatia cukrzycowa
- polineuropatia ciążowa
- polineuropatia dziedziczna
- polineuropatia alkoholowa
- polineuropatia uwarunkowana immunologicznie
- polineuropatia w chorobach zapalnych naczyń krwionośnych
- polineuropatia toksyczna i polekowa.
Więcej informacji na temat tej choroby, a także wszelkich zagadnień związanych z cukrzycą dostępnych jest w sieci. Nie sposób nie wspomnieć o tym, że bez względu na to, o jakim rodzaju polineuropatii mówimy, objawy są dokładnie takie same. Wśród najczęstszych wymienia się: mrowienie, drętwienie, zmniejszone czucie, bóle kończyn. Niekiedy pojawia się także kłucie, pieczenie oraz uczucie ciągłego uścisku. Chorobę tę możemy podzielić na trzy główne grupy:
- czuciowe,
- ruchowe,
- autonomiczne.
Zdiagnozowanie polineuropatii możliwe jest dzięki badaniu EMG, które polega na sprawdzeniu funkcji mięśni, a także np. badaniu genetycznemu elektrofizjologicznemu. Z kolei leczenie polega głównie na rehabilitacji kończyn oraz farmakologii.