Hashimoto to choroba autoimmunologiczna, której konsekwencją może być niedoczynność tarczycy, wiążąca się z poważnym pogorszeniem stanu zdrowia. Poza stosowaniem leków zaleconych przez lekarza, chorzy na Hashimoto mogą poprawić swoje zdrowie oraz samopoczucie wdrażając odpowiednio skomponowaną dietę. Prawidłowa dieta poprawia samopoczucie i wpływa korzystnie na ogólny stan zdrowia poprzez np. wyciszenie stanu zapalnego.
Czym jest choroba Hashimoto?
Nazwa Hashimoto pochodzi od nazwiska japońskiego chirurga dr Hakaru Hashimoto, który opisał tę chorobę. Jest to schorzenie autoimmunologiczne atakujące tarczycę i powodujące przewlekły stan zapalny. W miarę rozwoju Hashimoto prowadzi do niedoczynności tarczycy.
Zasady ogólne
Choroba Hashimoto często objawia się nadwagą lub otyłością, dlatego podstawową zasadą komponowania diety dla osób dotkniętych tą chorobą jest kontrola kaloryczności posiłków. Powinna być ona na tyle niska, by przywrócić choremu prawidłową wagę, ale jednocześnie wysoka na tyle, by nadmierny deficyt kaloryczny nie upośledzał funkcjonowania tarczycy, tym samym zaostrzając schorzenia.
Inne zasady to:
- regularne posiłki (5 dziennie),
- ostatni posiłek 2-3 godziny przed snem,
- ostrożność w spożywaniu węglowodanów,
- spożywanie produktów o niskim indeksie glikemicznym,
- wykluczenie cukrów prostych (słodyczy i produktów wysoko przetworzonych),
- spożywanie węglowodanów złożonych o wysokiej zawartości błonnika.
Minerały
Przy komponowaniu diety Hashimoto należy również zwrócić uwagę na odpowiednio wysokie spożycie minerałów, takich jak:
- jod — najważniejszy dla prawidłowej pracy tarczycy (owoce morza, morskie wodorosty, krowie mleko i jego przetwory),
- selen — łagodzi stany zapalne tarczycy (ryby, skorupiaki, orzechy brazylijskie, jaja, kakao, grzyby),
- żelazo — umożliwia prawidłowy metabolizm tarczycy (żółtka jaj, czerwone mięso, zielona warzywa liściaste).
Najlepiej, aby minerały były dostarczane z diety, a nie z suplementów, których długotrwałe stosowanie nie jest wskazane.
Składniki szkodliwe
Poza uwzględnieniem w diecie składników prozdrowotnych konieczne jest także wyeliminowanie substancji szkodliwych. Należy zwrócić uwagę na:
- gluten — chorobie Hashimoto może towarzyszyć nietolerancja glutenu. Należy wówczas całkowicie wyeliminować go z diety. Niemniej jednak ograniczenie spożycia glutenu zalecane jest także wtedy, gdy nie nietolerancja glutenu nie występuje, ponieważ dieta bezglutenowa łagodzi stany zapalne,
- laktozę — także nietolerancja laktozy często współwystępuje z Hashimoto. Usunięcie jej z diety wiąże się z rezygnacją ze spożycia mleka i produktów mlecznych na rzecz produktów roślinnych (ale nie sojowych),
- cukier — powoduje gwałtowne wyrzuty insuliny,
- soję oraz warzywa kapustne — zawierają goitrogeny, niepozwalające tarczycy na wykorzystanie dostarczanego do organizmu jodu.