Choroba, jaką jest cukrzyca, niesie ze sobą potrzebę częstego sprawdzania poziomu cukru we krwi. Pomiaru takiego można dokonać na kilka różnych sposobów. W tym tekście przedstawiamy je oraz odpowiadamy na pytanie, który sposób jest najlepszy i który wybrać.
Glukometr
Klasyczny i powszechny sposób na pomiar cukru we krwi to glukometr. Zasada działania jest prosta. Nakłuwaczem cukrzyk nakłuwa opuszek, a z palca wypływa jedna kropla krwi. Następnie nanosi się na pasek pomiarowy, który jest osadzony w urządzeniu. Po chwili na wyświetlaczu widoczny jest wynik. Jest to mało komfortowy sposób pomiaru cukru, choć jest też dokładny. Samo urządzenie działa przez kilka lat, natomiast paski pomiarowe są jednokrotnego użytku. Trzeba zatem regularnie je dokupować. Rozwiązanie takie jest obecnie stosowane w walce cukrzyca typu 2. Nie wynaleziono bardziej przyjaznej metody, która dałaby się wprowadzić do ogólnego użycia. Poniżej jednak przedstawiamy technologie, które niebawem mogą zmienić ten stan rzeczy, a nakłuwanie palców nie będzie już konieczne.
Sensory
Alternatywa dla tradycyjnych środków jest technologia sensorowa. Dzięki takiemu rozwiązaniu raz na dwa tygodnie nakleja się na łopatce pacjenta chip wielkości monety i wprowadza pod skórę na niewielką głębokość czujnik. Jest on grubości 0,4 mm, więc system nie jest odczuwalny dla cukrzyka. W razie chęci pomiaru wystarczy przyłożyć czytnik podobny do zwykłego aparatu. Technologia ta jest dostępna na rynku i kosztuje ok. kilkuset złotych. Jest to doskonała alternatywa zwłaszcza dla osób, które są wyczulone na ból lub chcą w ciągu dnia uniknąć kłopotliwych pomiarów tradycyjnych.
Laser
Najbardziej zaawansowanym i wciąż jeszcze trudno dostępnym środkiem pomiaru cukru we krwi jest laser. Światło lasera kwantowego przenika przez strukturę tkanki, kryształki cukru zakłócają jego promień a odbita i powracająca do urządzenia wiązka pozwala odczytać dane. Pierwsze testy kończyły się z ok. 85% dokładnością, co jest świetnym wynikiem. Naukowcy obecnie prowadzą zaawansowane badania i pracują nad rozwojem technologii. W najbliższym czasie pojawi się zatem bardzo komfortowy sposób pomiaru stężenia cukru we krwi.