Cukrzyca dotyka coraz więcej osób, często również tych uprawiających sport i prowadzących zdrowy styl życia. W dzisiejszych czasach diagnoza nie jest jednak wyrokiem i nie oznacza wyrzeczenie się wszystkiego, co smaczne i słodkie. Oczywiście pacjenci nie mogą spożywać cukru w postaci monosacharydów lub disacharydów. Istnieje jednak wiele zamienników. Najlepiej wybrać spośród nich te naturalne – pozbawione syntetycznych i niepewnych szkodliwych substancji.
Najlepsze słodziki dla cukrzyków
Wśród słodzików prym wiedzie popularna stewia. Można ją nabyć w sklepach ze zdrową żywnością, w internecie i w dobrych sklepach spożywczych. Występuje w postaci tabletek lub w płynie. Jej sprzedaż w czystej postaci nie jest na razie dozwolona. Czyste liście stewii są ponad 300 razy słodsze od cukru. Produkty dostępne w sklepach najczęściej posiadają jednak taką jej zawartość, aby można było stosować słodzik w skali 1:1 z cukrem.
Poza bardzo słodkim smakiem stewia jest również źródłem witamin (A i C) i soli mineralnych (żelaza, fosforu, cynku, potasu, wapnia). Dodatkowo znajdują się w niej proteiny i błonnik pokarmowy. Przy tym nie zawiera ani odrobiny węglowodanów, tłuszczów i kalorii. Prawdopodobnie regularne zażywanie tej substancji może zniwelować nadkwasotę żołądka, ukoić nerwy oraz pomóc przy nadciśnieniu. Jednak stewia nie została przebadana i zatwierdzona przez Unię Europejską. Istnieją podejrzenia, że może ona znacznie obniżać ciśnienie krwi, dlatego nie jest polecana osobom ze zbyt niskim ciśnieniem. Słodzik jest w pełni dozwolony w wielu krajach Ameryki i Azji. W Europie do tej pory możliwe jest jedynie pozyskiwanie z liści stewii glikozydów stewiolowych i produkowanie z nich słodzików lub słodyczy z ich dodatkiem.
Dużą popularnością cieszy się również ksylitol. Należy on do polioli i posiada słodki smak, zbliżony do cukru. Często stosuje się go przy produkcji słodyczy „fit” oraz gum do żucia i koncentratów dla diabetyków. Słodzik można również kupić w czystej postaci w coraz większej ilości supermarketów. Niestety u niektórych osób spożywanie go może powodować efekt przeczyszczający.
Kolejną propozycją jest sorbitol. Należy on również do substancji naturalnych i jest wykorzystywany do produkcji artykułów spożywczych dla diabetyków, ponieważ nie podwyższa poziomu cukru we krwi. Rzadko jednak spotyka się go w sklepach w czystej postaci.
Słodzików jest wiele, a żeby przekonać się, który z nich najbardziej nam odpowiada, najlepiej wypróbować je po kolei. Niestety ich ceny często odpychają klientów, ale jeżeli chcemy zrezygnować z cukru i zachować słodki smak potraw, chyba nie ma innego wyjścia…