Choroba wrzodowa żołądka

Wrzody żołądka lub dwunastnicy występują dziś tak często, że można je z powodzeniem nazwać chorobami cywilizacyjnymi. Przyczyny powstawania wrzodów są różne, najczęściej to zła dieta lub nadmierny stres.

Żyjemy w ciągłym biegu, jemy także w biegu, mało śpimy, nie mamy czasu na relaks. Nie ma więc co się dziwić, że nasz organizm tego nie wytrzymuje i pojawia się wiele dolegliwości, także ze strony układu pokarmowego. Wrzody możemy podejrzewać, gdy pojawiają się regularne, silne bóle brzucha, szczególnie w nocy i o poranku. Wtedy żołądek, nie mając nic do strawienia, zaczyna kwasem solnym uszkadzać delikatną błonę śluzową żołądka. Bóle spowodowane wrzodami najsilniej objawiają się wczesną wiosną i późną jesienią, jednak z różnym nasileniem mogą się pojawiać o każdej porze roku.

Dolegliwości można złagodzić

Co robić, gdy podejrzewamy wrzody żołądka. Podstawa to dobra diagnoza. Wybierz się do gastrologa, który na podstawie objawów oraz badań diagnostycznych oceni, czy to wrzody, czy coś poważniejszego. Lekarz może włączyć leczenie farmakologiczne, które pomoże złagodzić dolegliwości, jednak wrzodów nie wyeliminuje. Kolejny krok należy do pacjenta – trzeba zmienić dietę na lekkostrawną, unikać ostrych przypraw, tłustych i smażonych potraw i wszelkich produktów, które mogą podrażniać błonę śluzową żołądka. Oprócz zdrowego odżywiania, zmieńmy tryb życia, więcej się ruszajmy i znajdźmy czas na chwilę wypoczynku i relaksu. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko rozrastania się wrzodów i pogłębiania choroby.

O Copywriter 28 artykułów
autor