Wielu rodziców zastanawia się jak powinno wyglądać przygotowanie dziecka do szczepienia. Większość maluszków panicznie boi się igieł, a szczepienie kojarzy jedynie z bólem i łzami. Istnieją jednak sprawdzone sposoby, dzięki którym możemy uświadomić dzieciom, że szczepionka służy ich dobru. Kalendarz szczepień jest szczególnie bogaty w przypadku dzieci, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia. W artykule postaramy się podpowiedzieć co zrobić, aby dziecko nie było narażone na zbyt duży stres.
Zasady dotyczące przygotowania dziecka do szczepienia
Zanim zabierzemy dziecko na szczepienie powinniśmy zadbać o to, żeby jego brzuszek był pełny. Najedzony i wypoczęty maluszek nie będzie tak bardzo marudził, jak jego zmęczony i głodny rówieśnik. Przygotowanie dziecka do szczepienia, to również odpowiedni strój. Opłaca się ubrać maluszka w taki sposób, aby dostęp do rączki lub uda był szybki. Dzięki temu dziecko uniknie stresu związanego z rozbieraniem się w nieznanym dotąd miejscu.
Poinformuj malucha o przebiegu wizyty
Nie powinniśmy okłamywać dzieci. Jeśli raz powiemy, że szczepienie jest bezbolesne, a nasza pociecha prędzej czy później dowie się, że to fałsz, następnym razem może zareagować panicznie na wieść o obowiązkowej szczepionce. Musimy opowiedzieć dziecku jaki jest cel szczepienia, przed jakimi chorobami je uchroni. Warto takie informacje przekazywać w formie zabawy. Możemy zaaranżować w domu zabawę polegającą na szczepieniu misiów lub lalek. Sposobem na przygotowanie dziecka do szczepienia, może być również czytanie książek, w których ulubione bajkowe postaci udają się do lekarza.
Odwrócenie uwagi dziecka
W czasie szczepienia rodzic powinien być opanowany. Czasem bywa tak, że dziecko panikuje, ponieważ widzi zestresowaną mamę. Dobrym sposobem na przygotowanie dziecka do szczepienia jest także odwrócenie jego uwagi. Jest, to możliwe, jeśli zabierzemy do gabinetu ulubione zabawki lub książeczki naszego brzdąca. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu dziecka do szczepienia oszczędzimy stresu sobie, pracownikom przychodni, a także innym dzieciom, które zobaczyłyby zapłakane i wystraszone maleństwo.