Co powinien zawierać gabinet stomatologiczny?

Jesteś studentem stomatologii i masz w planach założyć kiedyś swój gabinet? Przeczytaj, co powinien zawierać każdy gabinet stomatologiczny. Przede wszystkim powinien posiadać co najmniej 15-18 m² powierzchni.

Z całkowitej powierzchni należy wygospodarować ok. 2m² na przebieralnie, 10-12m² powinien stanowić odrębny obszar, w którym stomatolog będzie wykonywał swoją pracę. Dodatkowo musi zostać wygospodarowane miejsce na poczekalnię (ewentualnie recepcję w przypadku większego metrażu), oddzielne toalety dla personelu medycznego i dla pacjentów, a także pomieszczenie socjalne (większy metraż).  Wszystkie meble, które są w gabinecie powinny być  najlepszej jakości. Są one bardzo drogie, dlatego wielu młodych lekarzy korzysta z ostatniej deski ratunku jaką jest serwis stomatologiczny. Można znaleźć tam ogłoszenia o używanych ale bardzo dobrych sprzętach i meblach, które można kupić po niższej cenie niż w sklepie. Powierzchnia podłogi musi być dostępna, gdyż ułatwia to w znaczny sposób utrzymanie czystości, która jest jednym z najważniejszych wymogów sanepidowskich.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Następna bardzo ważna rzecz to przystosowanie gabinetu dla osób niepełnosprawnych (dogodne podjazdy, winda, przestronne toalety z zamontowanymi uchwytami), a także zadbanie o antypoślizgowe podłogi (materiały odporne na plamy, nienasiąkliwe).

Pamiętaj, że gabinet musi spełniać wymogi sanepidowskie.
Pracownik sanepidu skontroluje:
•    warunki sanitarnohigieniczne
•    przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy (toalety, umywalki etc.)
•    zabezpieczenia przeciwpożarowe

Wyposażenie gabinetu, oraz jego koszt

Kierując się wyborem wyposażenia trzeba mieć na uwadze, że posłuży nam ono, przez co najmniej 10-15 lat, dlatego też wybór musi być dokładnie przemyślany.

•    Unit stomatologiczny

Wybierając najodpowiedniejszy unit należy kierować się przede wszystkim funkcjonalnością konsolety, gdyż musi być ona tak skonstruowana, abyśmy w przyszłości mogli domontowywać do niej nowe

O Copywriter 28 artykułów
autor