Niestrawność – ból brzucha, zgaga i brak apetytu. Przyczyny i leczenie

Niestrawność dosłownie oznacza złe trawienie, w wyniku którego mogą pojawić się bóle brzucha, ból żołądka po jedzeniu, zgaga, nudności, odbijanie się oraz wymioty. Te dolegliwości dyspeptyczne znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie, dlatego tak ważne jest również właściwe dbanie o swój układ pokarmowy.

Wiele osób zadaje sobie pytanie: co to jest dyspepsja? Tak naprawdę pod tą często niezrozumiałą nazwą kryje się dolegliwość, jaką jest popularna niestrawność. Czemu się pojawia i ile trwa niestrawność? To zależy od tego, jakie są jej przyczyny i jakie zastosowano leczenie. Jednak aby szybko się jej pozbyć, warto wypróbować skuteczne domowe sposoby na niestrawność żołądka, dostępne leki i zweryfikować nawyki żywieniowe.

Niestrawność i jej przyczyny

Niestrawność i związane z tym objawy dyspeptyczne mogą powstać w wyniku: ostrego zapalenia wątroby, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, dolegliwości przewodu pokarmowego, w związku z przyjmowanymi lekami, zapaleniem trzustki czy niedokrwieniem jelita, niedoczynnością i nadczynnością tarczycy, cukrzycą oraz innymi schorzeniami. Dlatego tak ważne jest rozpoczęcie leczenia (można zastosować np. tabletki Raphacholin).

Jak leczyć niestrawność?

Ból brzucha, zgaga, biegunka – to tylko niektóre objawy niestrawności, która nieleczona znacznie utrudnia życie i normalne funkcjonowanie. Dlatego należy jak najszybciej podjąć właściwe leczenie. Czasami traci się apetyt i pojawia się utrata masy ciała. Jak to leczyć? Jeśli jest to niestrawność czynnościowa, to nie ma jednolitej metody leczenia, a jeżeli jest to niestrawność organiczna, to trzeba najpierw odstawić to, co wywołuje objawy.

Dobre leki na niestrawność pomogą zwiększyć objętość wydzielanej żółci, a tym samym przyspieszyć jej transport do dwunastnicy. Dzięki temu dochodzi do pobudzenia pracy jelita grubego. Tabletki na niestrawność należy przyjmować zgodnie z informacją na ulotce lub według wskazań lekarza.

Bardzo ważna jest również zmiana trybu życia i diety. Na około 2 lub 3 dni można wdrożyć dietę, która odciąży układ pokarmowy. Można także zastosować zioła, które pobudzą procesy trawienne w przewodzie pokarmowym, takie jak mięta, dziurawiec.

O Copywriter 28 artykułów
autor