Periodontolog w Warszawie – jakie zabiegi proponuje?

Kim jest periodontolog i czym dokładnie się zajmuje?

Periodontolog diagnozuje, a w następnej kolejności podejmuje się leczenia chorób przyzębia. Lekarz tej specjalizacji może podejmować różne kroki, w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Czasem przeprowadza procedury zaliczane do leczenia zachowawczego, niekiedy zaś zleca skomplikowane zabiegi chirurgiczne.

Przyzębie to inaczej tkanki, dzięki którym ząb może być odpowiednio osadzony, a także unieruchomiony w konkretnym zębodole. W jego skład wchodzą: ozębna, okostna, dziąsła, kość wyrostka zębodołowego, a także cement korzeniowy. Najpopularniejszymi jednostkami chorobowymi związanymi z przyzębiem są: zapalenie dziąseł, przyzębia oraz paradontoza.

Kompetentnego periodontologa można znaleźć w Internecie. 

Objawy i przyczyny chorób przyzębia

Jednym z najczęstszych objawów sygnalizujących problemy z przyzębiem jest obfite, a przy tym przewlekłe krwawienie z dziąseł. Z czasem dochodzi też do odsłonięcia szyjek zębowych, przez co powstaje zauważalny obrzęk. Dziąsła stają się ponadto nadwrażliwe na słodkie oraz słone potrawy. W bardziej zaawansowanym stadium choroby może dojść do ruszania się zębów.

Zwykle przyczyną chorób przyzębia okazuje się niewłaściwe utrzymanie higieny w jamie ustnej. Jeśli czyści się zęby niedokładnie, wówczas na ich powierzchni osadza się płytka bakteryjna. Z czasem osad staje się twardszy, a ostatecznie przemienia się w kamień. Ten z kolei przyczynia się do powstawania stanów zapalnych. Nierzadko na rozwój chorób przyzębia wpływają także nabyte wady zgryzu.

Jak wygląda leczenie u periodontologa?

Pierwszym zadaniem periodontologa jest oszacowanie, czy w konkretnym przypadku musi podejmować leczenie zabiegowe. Może też wyjaśnić pacjentowi, w jaki sposób powinien dbać o higienę jamy ustnej, aby nie doprowadzić do pogłębienia się choroby. Lekarz może wykonać procedurę zdjęcia kamienia nazębnego oraz polerowania. Poddaje również czasem zęby fluoryzacji. Jeśli nie nastąpi poprawa, specjalista przechodzi do leczenia protetycznego lub podejmuje się jednego z zabiegów mikrochirurgii periodontologicznej. Zwykle przy wykorzystaniu takich procedur leczy się odsłonięte szyjki zębowe, pozbywa się ubytków kości po tym, jak usunięty zostaje ząb oraz poprawia się nieregularną linię dziąseł.

Lekarz przeprowadza chociażby czyszczenie kieszonki dziąsłowej w taki sposób, by pozbyć się z niej kamienia, resztek pokarmu oraz ziarniny. Procedura ta nosi nazwę kiretażu zamkniętego. Z kolei kiretaż otwarty, czyli zabieg płatowy opiera się na rozwarstwieniu tkanek miękkich przyzębia metodą chirurgiczną w taki sposób, by dotrzeć do korzenia zęba. Wówczas lekarz może dokładnie usunąć złogi ziarniny i kamienia, które znajdują się głęboko pod dziąsłami. Jeśli natomiast dochodzi do recesji dziąsła, czyli odsłonięcia szyjki oraz korzenia zębowego, można wykonać zabieg pokrycia takiej recesji, inaczej przeszczep dziąsła.

O Copywriter 28 artykułów
autor